-A A +A

„HALO, tu Archiwum!”

Archiwum Narodowe w Krakowie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w niecodziennym wydarzeniu edukacyjnym  „Halo, tu Archiwum!”.

„Halo, tu Archiwum” to cykl spotkań edukacyjnych, organizowanych przez Archiwum Narodowe w Krakowie z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów 2018 w maju i czerwcu br., w Bochni, Krakowie, Nowym Sączu i Spytkowicach.

W trakcie specjalnie przygotowanych warsztatów i prelekcji, skierowanych do różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli), uczestnicy będą mieli możliwość poznania tajni­ków pracy archiwalnej i nie tylko.
 

I tak:

Mały archiwista – moja pierwsza wizyta w archiwum” to zajęcia skierowane do najmłod­szych, opowiemy na nich co to jest archiwum i czym zajmują się archiwiści. Dzieci będą miały również okazję zajrzeć w miejsca na ogół dostępne tylko dla pracowników archi­wum.

Drzewo – sadzimy czy tworzymy?”, „Ludzie jak drzewa – też mają korzenie” oraz „Czas na nowe hobby – genealogia dla początku­jących” to oferta skierowana do wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czym jest ge­nealogia i rodzinne korzenie oraz gdzie i w jaki sposób szukać informacji o swojej rodzinie.

Kura pazurem czy pisarz piórem?” to warsztaty odczytywania dawnego pisma. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jakich materiałów piśmienniczych używano w przeszłości, kto potrafił pisać i czytać, i czy była to powszechna umiejętność. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować własnych sił w kaligrafii gęsim piórem oraz dowiedzieć się, skąd wzięło się powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”.

Na spotkania „Poza obrazem – budowa archiwalnych materiałów fotograficznych” zapra­szamy wszystkich miłośników fotografii, zainteresowanych historią technik fotogra­ficznych.

 

  Na uczestników wydarzenia czekają także dodatkowe atrakcje - dwie wystawy w Miejskim Domu Kultury w Bochni: „Kazimierz sławny i z czynów wielki” oraz „Być kobietą. Portrety kobiet ziemi bocheńskiej”, prelekcja pt. „Archiwum rodzinne – co mieści szuflada i Internet” w Ekspozyturze w Spytkowicach, w Archiwum Narodowym w Krakowie: prelekcja połączona z warsztatami pt. „Trzeba oczytać, żeby zrozumieć – jak sobie radzić z dawnym pismem” i wykład z zagadką historyczną w tle pt. „Numeracja domów w Krakowie czyli jak rozwiązać zagadkę”, w trakcie którego przybliżona zostanie słuchaczom zawiła tematyka zmieniających się przez wieki systemów numeracji krakowskich kamienic i omówione praktyczne sposoby radzenia sobie z rozszy­frowaniem źródłowych zapisów w tym zakresie.

 

Prawdziwą gratką dla wielbicieli genealogii będzie, uruchomiony w siedzibie Archiwum, punkt konsultacyjny – „Genealogiczne S.O.S”, w którym będzie można zasięgnąć indywidualnej porady na temat poszuki­wa­nia własnych korzeni.

 

Zajęcia odbędą się w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie (15-16 czerwca) oraz w Oddziałach zamiejscowych w Bochni (12-13 czerwca) i Nowym Sączu (28-29 maja), a także w Ekspozyturze w Spytkowicach (5, 10 czerwca).

Program i regulamin spotkań w załączeniu.

 

Szczegółowe informacje i przyjmowanie zgłoszeń:

Nowy Sącz (28-29 maja) – Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu, tel. 18 442 06 59, e-mail: nowysacz@ank.gov.pl

Spytkowice (5, 10 czerwca) – Archiwum Narodowe w Krakowie Ekspozytura w Spytkowicach, tel. 33 879 16 05, e-mail: spytkowice@ank.gov.pl

Bochnia (12-13 czerwca) – Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Bochni, tel. 14 612 21 07, e-mail: bochnia@ank.gov.pl

Kraków (15-16 czerwca ) – Archiwum Narodowe w Krakowie, tel. 12 421 42 19, 12 422 40 94 w. 13, e-mail: dawnepismo@ank.gov.pl

 

Zapraszamy grupy zorganizowane, w tym grupy szkolne pod opieką nauczycieli oraz odbiorców indywidualnych.

Dla uczestników zostaną przy­gotowane materiały warsztatowe oraz pamiątkowe dyplomy.

 

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Dla niektórych spotkań, ze względów lokalowych ilość miejsc jest ograniczona (do 20 osób).
 

                               

Serdecznie zapraszamy!