-A A +A

Walka o granice odrodzonej Polski 1918-1922

Od 7 do 17 listopada 2018 r. w Bibliotece Polskiej w Paryżu prezentowana jest wystawa „Walka o granice odrodzonej Polski 1918-1922” ( „La lutte pour les frontières de la Pologne renaissante 1918-1922”) z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Prezentowane na wystawie obiekty w całości pochodzą z zasobu Towarzystwa Historyczno – Literackiego/ Biblioteki Polskiej w Paryżu. Wyeksponowano mapy historyczne i narodowościowe służące polskiej propagandzie w okresie I wojny światowej wytworzone przez Centralną Agencję Informacyjną w Lozannie, jak i wykorzystywane przez delegację polską na kongres pokojowy a przygotowane w Biurze Geograficznym kierowanym przez Eugeniusza Romera.
Podczas wernisażu 31 października zaproszonych gości powitał prezes Towarzystwa Historyczno – Literackiego w Paryżu, prof. Piotr Kazimierz Zaleski. Następnie głos zabrali komisarze wystawy: dr Anna Czarnocka – Biblioteka Polska w Paryżu i Zbigniew Dyrdoń – Archiwum Narodowe w Krakowie, krótko omawiając genezę ekspozycji i prezentowane mapy.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie otwarta jest od 7 do 17 listopada, można ją zwiedzać podobnie jak inne ekspozycje od środy do soboty w godz. 14.15 – 18.00.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Polskiej podczas pobytu w Paryżu.

wystawa w Paryżu zaproszenie